Izobraževanje Erasmus+ na Finskem

V mesecu oktobru sva se Emira Najdenova in Maja Bergant udeležili izobraževanja v okviru projekta SAFER (Safer school for equal rights), Erasmus+, ki je potekalo v Kokkoli na Finskem, mestu, ki se nahaja v provinci Zahodne Finske in je dvojezično. Ima 47.706 prebivalcev, od tega jih 84,2 % govori finsko, 13,9 % pa švedsko. Kokkola bo leta 2020 praznovala svojo 400. obletnico.
Izobraževanje v projektu SAFER je potekalo ves dan. Začeli smo z spoznavanjem skupine, v kateri smo bili združeni učitelji iz večih držav in smo sklenili tudi skupinski dogovor. Kmalu smo skupaj ugotovili, da so moč, privilegij in predsodki glavni razlogi zakaj in kako zaživijo diskriminatorne prakse. LGBT, rasizem, enakost, pravičnost so področja, s katerimi se srečujemo v vsakdanjem življenju kot učitelji in sodelavci v šoli. Kot skupina smo se lotili velikega števila skupinskih izzivov in nalog ter se naučili, kako se med seboj povezovati in združiti raznolikost. Finski inštitut za mirovno izobraževanje koordinira projekt SAFER Erasmus + s še šestimi partnerji iz Estonije, Slovenije in Finske, da učiteljem in šolskim strokovnjakom zagotovi orodja in spretnosti za reševanje sovražnega govora in diskriminatornega ustrahovanja v šoli. Namen projekta je preoblikovanje šol v varnejše prostore v družbi, zgraditi vključenost in pripadnost ter podpirati enake možnosti.